BLOGGER TEMPLATES AND TWITTER BACKGROUNDS

Sport

Tenis

Jucatorul roman de dublu Horia Tecau a fost invins ieri la turneul de 1000 de puncte ATP, care se desfasoara in aceste zile la Monte Carlo.
Desemnat cap de serie, alaturi de suedezul Robert Lindtstedt, Horia Tecau nu a parut in forma sa cea mai buna in Principat.
Tecau si Lindtstedt au pierdut in doar 67 de minute in fata perechii Chela (Argentina)/Soares (Brazilia), scorul final al intalnirii fiind 6-2, 6-4 in favoarea sud-americanilor. Jocul a contat pentru optimile de finala, acolo unde Tecau ajunsese dupa un prim tur liber.
Dupa ce Hanescu a fost si el eliminat de un alt argentinian, Maximo Gonzalez, pe tabloul de simplu, ne dam seama ca pentru romani exista un complex sud-american, daca ne gandim si la infrangerea de la Buenos Aires, din Cupa Davis.
Tecau si Lindtstedt au primit pentru participare cate 4270 de dolari si 90 de puncte fiecare in ierarhia de dublu ATP.

În ultimul meci din optimile de finală disputat joi în cadrul turneului de tenis de la Monte Carlo, din categoria World Tour Masters 1000, dotat cu premii totale de 2.227.500 euro, austriacul Jurgen Melzer, cap de serie nr. 7, l-a învins în două seturi, 6-1, 6-4, pe spaniolul Nicolas Almagro (9).
Vineri, în sferturi, Melzer va juca împotriva favoritului nr. 2, elveţianul Roger Federer, care în optimi a dispus cu 6-4, 6-3 de croatul Marin Cilic (15).
Viktor Troicki (11) - Tommy Robredo 3-6, 2-1 retired

Spaniolul Rafael Nadal, favorit 1, s-a calificat joi în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Monte Carlo, după ce l-a învins pe francezul Richard Gasquet cu 6-2, 6-4.
În sferturi, Nadal îl va înfrunta pe croatul Ivan Ljubicic, care l-a eliminat pe cehul Tomas Berdych cu 6-4, 6-2.
Când îmi funcţionează bine lovitura de dreapta, restul devine mult mai uşor pentru mine”, a declarat Rafael Nadal, principalul favorit al turneului ATP de la Monte Carlo, după victoria obţinută în optimi, cu 6-2, 6-4, în faţa francezului Richard Gasquet.
Faptul că am reuşit break-ul în primul game al meciului, un game foarte disputat, a fost excelent pentru încredere. Cred că am făcut un meci bun, solid. A fost mult mai bine decât ieri. A fost o victorie frumoasă în faţa unui adversar periculos. Când îmi funcţionează bine lovitura de dreapta, restul devine mult mai uşor pentru mine. Ljubicic (viitorul său adversar) este un jucător foarte experimentat. I-am văzut meciul cu Berdych din vestiare, a jucat foarte bine. Va trebui să fiu la acelaşi nivel de astăzi pentru a avea o şansă în faţa lui”, a declarat jucătorul nr. 1 mondial.
Elveţianul Roger Federer, favoritul nr. 2 al turneului de tenis de la Monte Carlo, s-a calificat în sferturile de finală în urma victoriei obţinute joi în faţa croatului Marin Cilic (N.15) în două seturi: 6-4, 6-3.
Andy Murray, favoritul nr. 3 al turneului, s-a calificat în sferturile de finală în urma victoriei obţinute joi în faţa francezului Gilles Simon (N.16) în două seturi: 6-3, 6-3.
Tot joi, un alt francez, Gael Monfils, cap de serie nr. 8, a ratat calificarea în sferturi, fiind învins cu 7-6 (8/6), 6-2 de portughezul Frederico Gil.